Ing. Ivo Vaněk

Honorární konzul Sultanátu Omán v ČR
Legerova 1854/22, 120 00 Praha 2
Mobil (ČR): +420 602 725 033
Mobil (Omán): +968 9490 6307
Fax: +420 296 181 299

E-mail: ivo@consulateoman.com
Web: https://www.embassyoman.com/hc-czech-republic

Provozní hodiny úřadu: 9.00 – 15.00 /Po-Pá/ – po předchozím objednání

 

Sultanát Omán je absolutní dědičnou monarchií, postavenou na ústavním právu dvoukomorového parlamentu. V jeho čele stojí sultán, Jeho veličenstvo Haitham bin Tariq Al Said, který po skonu renezančního zakladatele moderního Ománu Jeho veličenstva Sultana Qaboose bin Said Al Said dosedl na trůn dne 11. ledna 2020. Současný sultán je 15. generací dynastie rodu Al Bu Sai´di, která Ománu vládne od r. 1744.

Doba renesance moderního Ománu se začala datovat 23. července 1970, kdy se Sultan Qaboos ujal moci. Za téměř 50 let více než osvícené vlády vybudoval z jedné z nejchudších a nejzbídačenějších zemí té doby skutečnou perlu Orientu, kterou znalci nazývají Arabským Švýcarskem. V tomto kontextu je Omán jedinečný také lpěním na tradicích 9tisícileté říše, které se mj. vyznačují oblíbeným rčením Jeho veličenstva „Když jsme uplynulé dva tisíce let stavěli nejvýše 4patrové domy, proč bychom příští dva tisíce let stavěli vyšší? Nezapomínejme na udržitelnost“.

Dne 2. listopadu 2016 byl Jeho veličenstvo Sultan Qaboos vyhlášen Ekonomickou a sociální radou OSN nejlepším panovníkem na světě. Omán je tradičně neutrální zemí nejenom v regionu Středního východu, ale i v globálním světě.

Vyplývá to z ibáditského směru islámu, který se vyznačuje absolutní mírumilovností a láskou k bližnímu. Omán je proto nejbezpečnější, nestabilnější a nejtolerantnější zemí Středního východu. Historicky se Ománská říše rozkládala na dvou kontinentech, Asie a Afriky. Vedle Arabského poloostrova to bylo západní pobřeží Íránu okolo Hormuzského průlivu a celé východní pobřeží Afriky až po Madagaskar. Poslední ománský sultán africké části Ománské říše Jeho veličenstvo Jamshid bin Abdullah opouštěl svůj palác House of Wonders na ostrově Zanzibar v r. 1964.

Již v 7. a 6. tisíciletí př.n.l. se na území dnešního Ománu používaly měděné nástroje, což na tehdejší svět působilo jako návštěva z budoucnosti. V 5. tisíciletí př.n.l. začali Ománci stavět lodi z cukrové třtiny a palmových listů. Stavba dřevěných lodí na dlouhé vzdálenosti se v Ománu rozšířila od 3. tisíciletí př.n.l. Při ománské znalosti navigace se od té doby ománský obchod začal intenzivně rozšiřovat směrem do Indie a Číny, a dále do celé Afriky. Z ománských přístavů se do Sumerské a Akkadské říše vyváželo zlato, stříbro, slonovina aj., zejména z Indie a východní Afriky. Časté byly návštěvy egyptských obchodních lodí, které musely obeplout celou Afriku. V staroegyptském klínovém písmu jsou zaznamenány posvátné plavby do „Boží země“ „Land of Frankincese“, jímž je dodnes vykuřována naprostá většina křesťanských kostelů po celém světě. Vysoká poptávka po ománském kadidle vedla k neúspěšnému tažení starořímského loďstva do Ománu v r. 24 př.n.l.

S prvním ománským velvyslancem dorazila loď Sultana do newyorského přístavu v r. 1840, o dva roky později Omán otevřel velvyslanectví také v Londýně. Aktuální sultán Jeho veličenstvo Haitham bin Tariq klade velký důraz na diverzifikaci hospodářského rozvoje směrem k zemědělství, cestovnímu ruchu, těžbě a zpracování nerostných surovin a průmyslové výrobě. Speciální ekonomická zóna Duqm je největší průmyslový projekt na světě, který již dnes zaujímá klíčové místo na plavebních, leteckých, železničních i silničních trasách mezi Asií (zejména Čínou a Indií), Evropou a Afrikou. Věda a výzkum mají své neodmyslitelné místo na jedné z nejprestižnějších asijských univerzit Sultan Qaboos University. Dechberoucí Royal Opera House Muscat je centrem kultury, před jejímiž branami světoznámí interpreti čekají mnoho let na příležitost zde vystoupit. V únoru 2020 bylo s generálním ředitelem ROHM maestrem Umbertem Fanni dohodnuto vystoupení Českého chlapeckého sboru Boni Pueri. Sbor Boni Pueri po nástupu nového sultána v lednu 2021 nazpíval novou ománskou hymnu.

Omán je extrémně čistý, tlak na nejvyšší kvalitu životního prostředí a proti klimatickým změnám je naprostou prioritou.

Hotely a prázdninové resorty v Ománu rostou jako houby po dešti. Nejautentičtější orientální nákupy zažijete v nejstarším arabském trhu Muttrah Souq ve starém muscatském přístavu. Dnešní Omán se rozkládá na území všech zeměpisných pásem se zcela odlišným podnebím. Hory se rozkládají jak na severu při hranicích s dnešními Spojenými arabskými emiráty, tak na jihu při hranicích s Jemenem. Nejvyšší ománskou horou v severních horách Al Hajar je Jebel Shams (Sluneční hora) 3.009 m.n.m.

Hory jsou protkány tisíci kilometrů různě náročných treků, nachází se zde stovky horských říček s kaskádovitými tůněmi, skalními sifony a opojnými jezírky. Některá wádí, jak se jim v Ománu říká, jsou přístupná pro rodiny s malými dětmi, jiná pouze pro vrcholové sportovce. Všude je dostatek ubytování, od 5hvězdičkových hotelů po možnost bezplatného stanování, které je v Ománu absolutně bezpečné. Ománci jsou nejmírumilovnějšími lidmi na světě. Za zmínku stojí, že ománský Grand

Canyon si s ničím nezadá se stejnojmenným přírodním zázrakem na řece Colorado. Red Bull zde pořádá nejdivočejší sportovní aktivity, jako jsou ultravysoké skoky do horského jezírka či wingsuitové lety.

Rub Al Chálí je největší souvislá poušť na světě. Z velké části se nachází na území Ománu, kde je vybudován nespočet pouštních kempů. Pozorování západu slunce ze hřbetu velblouda, adrenalinové závody ve vysokovýkonných SUV 4×4, surfování na dunách a desítky dalších zábav pro všechny výkonnostní kategorie návštěvníků jsou samozřejmostí.

Ománské moře je slovy nepopsatelné a nabízí vše od neplavců po sportovce světové třídy. Nachází se zde dvě přírodní rezervace, kam se každoročně z Nového Zélandu, stejně jako z Mexického zálivu vrací karety obrovské naklást vajíčka příštích generací.

Damaniyatské souostroví je přírodní rezervací, jak stvořenou pro pozorování podmořské fauny a flóry. Plavání mezi korály, v obklopení želvami, mantami obrovskými, delfíny a po 4 měsíce v roce také žraloky velrybími je zážitkem na celý život.

V Sur se dodnes ručně staví tradiční dřevěné lodi dhow, na kterých se Ománci před 5tisíci lety plavili do jihočínského Kantonu nebo na africký Madagaskar. Bez buzoly, jen se znalostmi převládajících větrů. Omán se nachází na Hedvábné i Kadidlové stezce.

Nejjižnější provincie Dhofár na hranici s Jemenem se vyznačuje unikátními povětrnostními podmínkami. Letní tajfuny sem od června do září naženou z Indického oceánu takové množství dešťových srážek, že je zdejší příroda k nerozeznání od amazonských subtropických pralesů. To je pro obyvatele Perského zálivu stejným prázdninovým lákadlem, jako pro Čechy chorvatské pobřeží. Všichni se sem přestěhují s kempovými stolečky a křesílky, které ráno rozbalí uprostřed vodou nacucaných horských palouků a po celý den se nechávají skrápět bohatým deštěm. Večer se pak promenádují na tržišti a podél pobřežních stánků s nepřeberným množstvím ovoce a upíjejí se nejlahodnějšími ovocnými koktejly. To pro Evropany je zdejší podnebí ideální po zbytek roku, tedy od konce září po květen následujícího roku. Poloostrov Musandam, který je od Ománu oddělen územím Spojených arabských emirátů, se díky úžasným fjordům nazývá Arabským Norskem. Do hotelu Six Senses Zighy Bay se checkujete tandemovým seskokem padákem.

V Ománu se přísně dodržuje genderová rovnost, ženy i muži volební právo od 21 let.

Čeští turisté jsou do 10 dnů osvobozeni od vstupního víza. Podmínkou pro vstup do země je ukončena vakcinace, negativní PCR test a registrace přes e-formulář hMushrif.

Měna: Ománský Riál (OMR) = 1.000 Bajsa. 1 OMR = přibližně 60 Kč. OMR je svázaný s USD.

Počet obyvatel 5,1 mil.

Rozloha země: 309.500 km2.

Úřední jazyk: arabština, většina obyvatelstva hovoří také plynně anglicky

Ománský konzulát je veden Honorárním konzulem J.E. Ivo Vaňkem a nachází se 5 minut pěší chůze od stanice metra I.P. Pavlova.

Diplomatickým zastoupením Sultanátu Omán pro Českou republiku je Ománské velvyslanectví ve Vídni v čele s velvyslancem J.E. Yousufem Ahmedem Hamedem Al Jabri.

Ománský konzulát v Praze poskytuje veškeré konzulární a notářské služby a je součástí ománské vládní agentury the Public Authority for Special Economic Zones and Free Zones (OPAZ), která je zaměřena na podporu zahraničních investic do Ománu.

Ománský konzulát v Praze poskytuje:

  • veškeré služby pro ománské občany na území ČR podle ománských zákonů
  • superlegalizace českých listin k použití v Sultanátu Omán
  • dokumenty občanské povahy, jako například
  • oddací listy;
  • rozvodové listy;
  • úmrtní listy;
  • osvědčení o studiu;
  • výpisy z rejstříku trestů;
  • doklady o vzdělání;
  • jiné dokumenty občanské povahy;
  • obchodní dokumenty, jako například
  • obchodní smlouvy;
  • certifikáty o původu zboží;
  • výpisy z obchodního rejstříku;
  • faktury;
  • nákladové listy;
  • podnikatelské záměry;
  • výpisy z bankovních účtů;
  • jiné dokumenty obchodní povahy;
  • nákup nemovitostí v Ománu podle českého práva
  • právní služby občanské, obchodní i trestní povahy
  • ekonomickou diplomacii
  • akademickou diplomacii
  • kulturní a sportovní diplomacii.

V ekonomické oblasti to jsou následující služby:

  • vyhledání vhodného lokálního partnera (sponzora), nezbytného pro podnikání v Ománu;
  • vyhledání nových obchodních a investičních příležitostí;
  • zajištění od úvodních rozhovorů po smysluplnou obchodní spolupráci;
  • garance postupu podle ománského práva;
  • otevření místní kanceláře a zajištění ubytování;
  • zajištění veškerých bankovních služeb;
  • zajištění veškerých zdravotních služeb;
  • vyřízení povolení k dlouhodobému pracovnímu pobytu;
  • vyřízení ománského řidičského průkazu (pro expata s pracovním povolením nezbytné);
  • projednání podmínek pro až 50leté daňové prázdniny;
  • založení společnosti včetně joint venture;
  • speciální služby na přáni.