Jaromír Kalčic

Honorární konzul Maledivské republiky
Rašínovo nábřeží 1980/70, 120 00 Praha 2
Tel: +420 212 247 586

E-mail: consulate@imaldives.cz
Web: https://www.imaldives.cz

Honorární konzulát Maledivské republiky   

Maledivy jsou ostrovní stát v Indickém oceánu, který tvoří 26 přírodních atolů, administrativně rozdělených do 20 atolů, táhnoucích se ve dvou řadách v délce 871 km. Mezi atoly Suvadiva a Addu (Seenu) prochází rovník. Každý atol je tvořen z korálového útesu, který je lemován lagunou s

hlubokými kanály, jež útesy rozdělují. Maledivy se rozkládají na ploše přes 90 000 km 2 z nichž pouze 298 km 2 tvoří suchá země, tedy ostrovy. Oficiálně na Maledivách najdeme 1 126 přírodních ostrovů.

Od roku 2014 postupně přibývají nové umělé ostrovy v lokalitě Kaafu atolu známého také jako severního a jižního Male atolu. Maledivy nyní mají 199 obydlených ostrovů a zhruba 160 resortů. Ostatní ostrovy jsou neobydlené a jsou využívány pro hospodářské účely nebo třeba jako piknik ostrovy.

Maledivská republika má jedno z ekologicky nejcitlivějších prostředí na planetě. Křehké korálové útesy tvořené z měkkých a tvrdých korálů poskytují domov tisíci druhů ryb a dalších mořských živočichů. Najdeme tu také několik přírodních biosférických rezervací a chráněných druhů živočichů.

Nejznámějšími přírodními rezervacemi zapsanými na seznamu UNESCO je Baa atol a ostrov Fuvahmulah, který je jako jediný na Maledivách zároveň také atolem Gnaviyani.

Obyvatelstvo Malediv je výsledkem několika vln osidlování z různých částí indického subkontinentu a tisíciletých interakcí lidí nejrůznějších ras a etnik. Maledivským jazykem je Dhivehi, indoárijský jazyk, který má původ v sanskrtu. Běžně se tu domluvíte také anglicky. Jediným náboženstvím je islám, jehož forma je tu umírněná a také ovlivněná cestovním ruchem.

V dávných dobách bývali Maledivští obyvatelé závislí pouze na moři, přičemž jejich hlavním zdrojem obživy býval rybolov a stavba tradičních lodí Dhoni. I dnes rybolov významně přispívá k hospodářství ostrovní země, ale hlavním zdrojem, pokud jde o zaměstnanost a příjem země, je cestovní ruch.

I řemeslo má na Maledivách bohatou tradici. Mezi nejznámější řemesla patří ruční gravírování korálových bloků, výroba rohoží z palmových listů, výroba lakovaných dřevěných nádob nejenom na potraviny a výroba paliček na paličkování.

Tradiční maledivská kuchyně je inspirována kuchyní zejména indickou a srílanskou, jejíž základ tvoří ryby, kokos, kari koření a chilli. Dnes je na Maledivách zejména díky cestovnímu ruchu možné najít kuchyně ze všech koutů světa.

V dávných dobách maledivské ostrovy, bílé pláže, azurové laguny a korálové útesy vítaly pouze ztracené námořníky a obchodní cestovatele, kteří postupně tvořili dějiny země. Dnes Maledivská republika každoročně vítá kolem milionu a půl turistů z celého světa, přičemž počty každoročně stoupají.